DRAMADŽILUK JE NOVI PROGRAM U SKLOPU 63. IZDANJA FESTIVALA MESS

U sklopu 63. Internacionalnog teatarskog festivala MESS, direkcija Festivala od ove godine predstavlja novi program „Dramadžiluk“. Ideja je scenskimčitanjima predstaviti recentna djela dramskih pisaca iz BiH i regije. Cilj je napraviti platformuza promovisanje i umrežavanje kako autora tako i svih teatarskih djelatnika i djelatnica.

“Festival MESS pored programa festivala, realizuje i Modul Memorije, i Mali MESS I Biblioteku MESS, a želja nam je da uspostavimo i novi program koji afirmira dramskitekst, akoji će u narednim godinama postati prepoznatljivi segment teatarskog života u Sarajevu; istakao je Nihad Kreševljaković, direktor Internacionalnog teatarskog festivalaMESS.

Ljubitelji dramskih djela imat će priliku da od 2. do 6. oktobra u Kamernom teatru 55 prisustvuju čitanju recentnih dramskih ostvarenja iz Bosne i Hercegovine, Srbije I Makedonije. “Drago mi je što je MESS i ove godine u Kamernom teatru. Poveznica MESS-a i Kamernog teatra je sasvim logična I prirodno je da se podržavamo i razvijamo teatarskuscenu, jer želimo publici da ponudimo što kvalitetniji sadržaj. Mi kao bivši student znamokolika je važnost MESS-a, jer nas je on oblikovao u kojem smjeru kao umjetnici želimo da idemonaveo je Senad Alihodžić; direktor Kamernog teatar 55.

Prvi put smo Nihad I ja 2012.godine razgovarali o pokretanju ovog projekat, i evo, 11 godina poslije smo ga i uspjeli realizovati. Ideja je pokrenuta sa namjerom okupljanja iprezentacije dramskih tekstova I pisaca, da na taj način pomognemo pozorišnimljudima da lakše dolaze do materijala, i da se pored javnih čitanja probamo bavitiizdavaštvom; naveo je Almir Imširević; autor koncepta i selektor programaDramadžiluk.

Na ovogodišnjem Dramadžiluku bit će izvedena scenska čitanja drama Tama na rubugrada, autora Darija Bevande iz Bosne i Hercegovine; Urotnici koju potpisuju Igor ŠtiksI Vladimir Arsenijević iz Srbije; još jedan dramski komad iz Srbije će biti predstavljen, u pitanju je Vrat od stakla autorice Biljane Srbljanović; te drama  Posljednji balkanskivampir makedonskog autora Dejana Dukovskog. Pored javnih čitanja, bit će kreirana online platforma na kojoj će se arhivirati svi dramski tekstovi koji budu prijavljeni za Dramadžiluk. dramski tekstova, a koja će teatarskim radnicima I umjetnicima služiti za umrežavanje.

Sanja Kulenović dizajnerica plakata je željela da napravi spoj tradicije, modernosti itipografije; riječi I emocija koje I jesu u fokusu dramskih pisaca. U pitanju je poster nakojem je pisana riječ u fokusu”; obrazložila je Hana Bajrović-Čardaković, izvršnaproducentica programa Dramadžiluk.

Posljednji dan “Dramadžiluka”, 6. oktobra, u 11 sati bit će održan razgovor na temuZaštopisati drame” u kojem će učestvovati Almir Bašović, Almir Imširević, Vedrana Božinović, Janko Ljumović,  Dragan Komadina I Boris Liješević.

Ulaz na sve programeDramadžilukaje potpuno besplatan a izvodit će se od 2. do 5. avgusta sa početkom u 12 sati u Galeriji Gabrijel u Kamernom teatru 55.