POVODOM OBILJEŽAVANJA DANA BIJELIH TRAKA J.U. MES PREDSTAVLJA IZLOŽBU FOTOGRAFIJA “GDJE JE” FOTOGRAFA FABRICEA DEKONINCKA

U povodu obilježavanja Dana bijelih traka, a pod motom “Stop negiranju genocida”, večeras u 18 sati bit će emitovana izložba fotografija “Gdje je”, fotografa Fabricea Dekonincka na zvaničnom Youtube kanalu Festivala MESS (https://www.youtube.com/user/FestivalMESS) i Facebook profilu Festivala MESS (https://www.facebook.com/festivalMESS).

Ovaj rad je dijelom Dekoninckovog dugogodišnjeg projekta “Između strahova i nade” kroz koji dokumentuje posljedice genocida u Bosni i Hercegovini. Ova video izložba obuhvata fotografije snimljene širom BiH, a sa posebnim osvrtom na Srebrenicu. Naslov izložbe “Gdje je” podsjetnik je i na činjenicu da se u našoj zemlji još uvijek traga za preko 7.000 nestalih osoba, a od kojih je veliki dio njih sa prijedorske općine. Autor je ovu izložbu posvetio Jovanu Divjaku.

Inače, francuz Fabrice Dekoninck dokumentarni je fotograf uključen u dokumentovanje kulturnih promjena i savremenih pitanja, a s glavnim fokusom na naslijeđe ratova i njihov uticaj na današnju organizaciju društva. Snimanje tragova prošlih ili nedavnih sukoba i razumijevanje njihovog odnosa prema sadašnjosti pokreće njegovo fotografsko djelo. Historija i njeno glavno sredstvo, sjećanje, ključni su u njegovom pristupu dokumentovanju sadašnjosti. Njegov se rad trudi nadići zamrznute statistike koje, nažalost, često karakterišu sukob i usredotočuje se na pojedinačne priče, priče preživjelih, koje moraju nastaviti s teretom vlastitog pamćenja.

Od 2020. godine Fabrice je uključen u dugoročni projekt “Između strahova i nade”, fotografsko djelo koje dokumentuje posljedice genocida u Bosni i Hercegovini, a J.U. MES namjerava njegov rad prezentovati i u narednim godinama u okviru programa Modul Memorije.

MES u okviru svojih aktivnosti tradicionalno obilježava Dan bijelih traka, a ove godine želja je bila, kroz rad Fabrice Dekonincka, ukazati na neodvojivost stradanja ljudi širom Bosne i Hercegovine, a koji su bili žrtve zločinačke politike koja je za cilj imala istrebljenje ljudi, genocid i uništenje ideje BiH kao zemlje koju karakteriziraju njene različitosti.